Cze-30-2015

Wytrzymałość budynków na trzęsienia ziemi

Odporność budynków na gwałtowne wstrząsy ziemi uzależniona jest w dużym stopniu od tego, jak zostały zaprojektowane. Istnieją możliwości techniczne takiego budowania nawet wysokich budynków, które zapewniają ich przetrwanie  nawet w przypadku stosunkowo dużych trzęsień ziemi, idealnym przykładem implementacji tego typu rozwiązań jest Japonia, która nie dość, że jest na terenie aktywnym sejsmicznie, to jeszcze posiada środki na realizację takich projektów. Efekty widać chociażby w trakcie niezliczonych drobnych trzęsień ziemi, w trakcie których właściwie nic złego się nie dzieje. Niestety, koszty budowy takich budynków są często znaczne, z tego powodu nie stosuje się takich technologii wszędzie. Efekty widać, gdy trzęsienie ziemi dotknie biedniejsze rejony, gdzie dochodzi do wielu zawaleń i pożarów, w których giną ludzie, jednak nawet pomimo świadomości zagrożeń nie wszystkie państwa stać na odpowiednie zabezpieczenie.

Posted under Bez kategorii
Cze-30-2015

Budowanie

Gdyby nasz kraj był bogatszy to można byłoby spotkać o wiele więcej firm budowlanych. Dzisiaj jest wielki zastój i nikt nie wie co będzie jutro. Czasy są bardzo trudne, a ludziom kończą się kredyty. Domów będzie powstawało coraz mniej, bo nie każdy dostanie kredyt nawet nie mając wystarczających dochodów tak jak to było kilka lat temu. Wtedy banki kochały wszystkich klientów i były gotowe im dawać jakie tylko będą chcieli kredyty. Teraz przyszła pora na spłacanie i nie wiele osób może sobie pozwolić na zaciągniecie czegoś nowego. Zastój widać gołym okiem i co gorsza z miesiąca na miesiąc będzie coraz gorzej. Trudno powiedzieć czy obecny rząd czeka na grudzień 2012 roku, ale do tego czasu jeszcze sporo zostało. Gorzej dla nich jeśli przepowiednia Majów się nie sprawdzi i trzeba będzie to wszystko ruszyć na nowo. Każdy chce mieć swój większy czy mniejszy dom. Niewiele osób obecnie może zrealizować swoje marzenia dlatego firmy budowlane szukają ludzi po całej Polsce. Każdy klient jest dzisiaj dobry.

Posted under Bez kategorii
Cze-30-2015

Rodzaje szyb

Zazwyczaj okna kojarzymy tylko z tradycyjnymi szybami, są one ładne i odporne. Nie można ich tak łatwo zbić oraz zarysować. Jednak szyby w oknach mogą spełniać kilka istotnych funkcji. Okna z szybami termoizolacyjnymi odbijają promieniowanie podczerwone i dzięki temu ograniczają wypromieniowanie ciepła z pomieszczeń. Od jakiegoś czasu producenci już na stałe zaczęli produkować takie okna. Kolejnym rodzajem są szyby dźwiękoszczelne, mają one za zadanie ograniczyć hałas dobiegający z zewnątrz. Mieszkając przy ruchliwej ulicy możemy narzekać na zbyt duży poziom hałasu. W takich miejscach okna dźwiękoszczelne to dobre rozwiązanie. Są również okna typowo ozdobne, ze szprosami bądź z ornamentami. Takie dekoracyjne szyby nie ograniczają dostępu do światła naturalnego i są bardzo efektowne. Natomiast szkła przeciw słoneczne stosowane są głównie w dużych przeszklonych budynkach. Mogą być one lekko przyciemniane ,ale są także bardzo ciemne szyby, uniemożliwiające zobaczenia z zewnątrz co znajduje się w środku.

Posted under Bez kategorii
Cze-30-2015

Nowoczesne trendy w budownictwie

Trudno byłoby nie zauważyć, jak bardzo w ostatnich latach zmieniło się budownictwo i wiele związanych z nim mniej lub bardziej branży. Przede wszystkim, główną i najbardziej widoczną różnicą jest na pewno to, że architekci i inżynierowie coraz większą wagę przykładają do kwestii wyglądu budynków – co jest przecież sporą odmianą po tym, jak przez prawie pół wieku w Polsce wznoszone były budynki stawiające przede wszystkim na funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że dzisiejsze budownictwo zaniedbuje ten aspekt – jest przecież dokładnie odwrotnie, czego świetnym dowodem może być wiele budynków, jakie powstały w ostatnich latach, którzy przy robiącym naprawdę ogromne wrażenie wyglądzie, zapewniają swoim użytkownikom dosłownie wszystko, czego ci potrzebują. Kolejną z niezwykle ważnych zmian jest na pewno wykorzystanie bardziej doskonałych materiałów, dzięki którym tworzone dziś konstrukcje są jeszcze lżejsze i wytrzymałe, co pozwala im twórcom na to, by przybierały one nowoczesne, niebanalne kształty. Współczesne budownictwo może pochwalić się tym, że przy minimalizacji kosztów, jest w stanie stawiać budynki zaspokajające wszystkie potrzeby – funkcjonalne, trwałe i naprawdę niesamowicie wyglądające, co uznać można za jego największy sukces.

Posted under Bez kategorii